Kolarstwo Dolnośląskie 1945 - 1975: Kronika ilustrowana
- Autor: Józef Maciej Zajączkowski
- Rok wydania: 2011
- ISBN: 978-83-62440-04-7
- Ilość stron: 424
Autor: Józef Maciej Zajączkowski
Wydawca: Typoscript
Rok wydania: 2011
Cena okładkowa: brak
ISBN: 978-83-62440-04-7
Ilość stron: 424
Nakład: nie podano
Oprawa: twarda
Wymiary (mm): 302 (wysokość), 215 (szerokość), 27 (grubość)
Papier: kredowy
Kolor: tak
Statystyki, tabele: tak
Opis: Niniejsza publikacja to próba ocalenia od zapomnienia wydarzeń i ludzi tworzących polską historię kolarstwa na Dolnym Śląsku. Prócz suchych faktów – zestawień dat, nazwisk, miejsc i punktacji – staram się też przynajmniej cząstkowo przybliżyć sylwetki zawodników. Zarówno tych najbardziej wytrwałych i upartych w dążeniu na podium, jak i tych, skłonnych do poświęceń w imię zespołowego zwycięstwa. Aż mi żal, że zabrakło tu miejsca na szerszą charakterystykę moich bohaterów, zwłaszcza że śledząc ich drogę życiową, z ogromną satysfakcją konstatowałem, że także jako dojrzali obywatele nie przestawali być niezwykle wartościowymi członkami społeczeństwa. Choćby Mieczysław Nowicki. Został ministrem sportu. Jego nauczyciel – Edward Borysewicz stał się twórcą kolarstwa w …USA, wychowując licznych amerykańskich mistrzów olimpijskich. Trenował Grega Lemonda, 3-krotnego zwycięzcę Tour de France. A w końcu odkrył 7-krotnego rekordzistę tego najważniejszego na świecie wyścigu kolarskiego, Lance’a Armstronga.
Oddanym miłośnikom kolarstwa dolnośląskiego chcę odświeżyć czasy świetności ich ulubionej dyscypliny. Czasy „Elka” Grabowskiego, Stanisława Królaka, Józefa Bekera, Franciszka Surmińskiego, Józefa Gawliczka, Bogusława Fornalczyka, Wiesława Podobasa, Mariana Więckowskiego, Rajmunda Zielińskiego, Józefa Grundmana, Stanisława Gazdy, Jana Kudry, Zenona Czechowskiego, Jana Magiery, Mariana Kegela, Mieczysława Nowickiego, Ryszarda Szurkowskiego, Jana Brzeźnego, Jana Faltyna, Jana Jankiewicza, Stanisława Szozdy, Janusza Kierzkowskiego, Wojciecha Matusiaka i wielu, wielu innych … Bo historia dolnośląskiego kolarstwa obfituje w najprawdziwszych i, niestety, często zapomnianych bohaterów. Opracowanie niniejsze ma przypomnieć zdarzenia, które im towarzyszyły w osiąganiu szczytów kolarskiej kariery.
Co do źródeł, najcenniejsze wydawałoby się, archiwum wrocławskiego OZKol., okazało się niezmiernie ubogie. Byłem więc zmuszony do korzystania ze źródeł pozabranżowych: Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej (Wrocław, Rynek 58), Wrocławskiej Biblioteki Uniwersyteckiej (Wrocław, ul. Szajnochy i ul. Na Piasku), a także zbiorów prywatnych byłych zawodników, trenerów, działaczy i ich rodzin. Wykorzystałem zatem liczne źródła archiwalne publikowane (wyszczególnione w załączonej na końcu bibliografii), jak i nieupublicznione dotąd dzienniki prowadzone przez byłych kolarzy, ich zapiski, dyplomy (na tej podstawie np. ustalałem klasyfikację). Bez nich odtworzenie wielu faktów z przeszłości byłoby niekiedy niemożliwe.
Zmagając się z archiwaliami, odbywałem podróże potrzebne do odnalezienia i przypisania choćby imion nazwiskom. Przeprowadziłem setki rozmów, by potwierdzić relacje i nie pominąć żadnego z dawnych bohaterów. Ponieważ historię tworzą ludzie, założeniem moim było odnaleźć i przedstawić w publikacji wszystkich tych kolarzy dolnośląskich, którzy uczestniczyli w choćby jednym wyścigu opisanym w prasie regionalnej. Nie pozostaje mi zatem już nic innego, jak zostawić teraz Czytelnika sam na sam z lekturą pierwszego tomu KRONIKI KOLARSTWA DOLNOŚLĄSKIEGO obejmującego lata 1945-1975.
(fragment wstępu autora)