Piłka Nożna w Polsce 1918-1926 tom 2
- Autor: Józef Hałys
- Opracowanie: Piotr Dobosz, Leszek Śledziona
- Rok wydania: 2017
- ISBN: 978-83- 65043-01- 6
- Liczba stron: 344
Tu dochodzimy do pierwszej, specjalnej okoliczności związanej z powstaniem tej książki. Otóż wśród, tego coraz liczniejszego grona współczesnych piłkarskich odkrywców, znajdują się także autorzy niniejszej serii pod mocno pretensjonalnym tytułem Historia Sportu. Ja do nich również należę. To grupa bardzo ambitna i przekonana o swej "wyjątkowości” w szerzeniu piłkarskiej prawdy. Jak jest rzeczywiście? Ocenią to kiedyś inni. Ale... zdarzyła się jednak rzecz, o której mogę napisać bez cudzysłowu, wyjątkowa. Otóż w czasie naszych poszukiwań natknęliśmy się na dokumenty, które jednak zadają kłam twierdzeniom konkurencji, że głównie spisujemy z internetu. Czy to efekt prawdziwego, żmudnego i trudnego, wielomiesięcznego poszukiwania i pracy, czy też zwykły łut szczęścia, tego nie wiem. Splendor prawdziwych odkrywców spada jednak na nas – uwaga, uwaga! Odnaleźliśmy maszynopis II tomu Piłki nożnej w Polsce Józefa Hałysa. Pomijając wszelkie dywagacje, jestem całkowicie przekonany, że to wspaniały zbieg okoliczności. Dokumenty te nie mogły się dostać w bardziej powołane ręce. Piszę tak ponieważ, czujemy się całkowicie kompetentni i upoważnieni do opublikowania odnalezionych (zaginionych?) dokumentów. Dochodzimy więc do sedna sprawy. Piłka Nożna w Polsce 1918-1926, tom 2 Józefa Hałysa ukazuje się jako wydanie specjalne HISTORII SPORTU. Jaka jest ta książka? Odpowiedź jest prosta. Bardzo podobna do tomu 1. Pamiętacie co nas zachwyciło w inaugurującym wydawnictwie? Przypomnę. Kompletność przekazywanych informacji, nie fragmenty, nie urywki, nie epizody, ale cała historia piłkarskiego Krakowa, Lwowa, Warszawy, Łodzi, Śląska i Poznania w określonych ramach czasowych. Wszytko to okraszone klubowymi pamiątkami, proporcami, odznakami, strojami. I to co było, bodajże, największą atrakcją wydawnictwa – wspaniałe, bardzo liczne, w większości bardzo dobrej jakości, ilustracje i fotografie. Cóż można chcieć więcej?
Pragnę zapewnić, że tom 2, oddawany właśnie do rąk Czytelników, który jest kontynuacją i obejmuje lata 1918-26, swym poziomem całkowicie dorównuje części pierwszej. Sam tekst i opis wydarzeń, autorstwa Józefa Hałysa, został przedstawiony bez zmian. Tam gdzie autorzy uznali za słuszne wtrącenie swych uwag, robili to za pomocą przypisów. Natomiast z trudniejszego wydaje się zadania, jakim było zilustrowanie książki, autorzy wywiązali się znakomicie. Fotografie jakie znajdzie Czytelnik w tomie 2 to prawdziwa ekstraklasa. Część z nich pochodzi ze zbiorów Józefa Hałysa, ale są one uzupełnione fotografiami z własnego archiwum autorów. W całości daje to wspaniały efekt stary mistrz z pewnością byłby dumny z kształtu jaki został nadany jego książce. Tom 2 to nie tylko historia opisana słowami Józefa Hałysa, to także historia polskiej piłki, lat 1918-26, w fotografiach. Cóż więcej dodać? Ta pozycja HISTORII SPORTU ma podwójnie historyczną wartość. Opowiada o historii, o dawnych czasach. Opowieść jest współczesna, lecz widziana oczyma człowieka już minionej epoki. Nie tak dawnej jak akcja książki, tym niemniej jednak przeszłej. Oglądanie tej przeszłości z perspektywy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, to także bardzo ciekawe doświadczenie. Gorąco polecam. - Piotr Chomicki
Autor:
Józef Hałys
Opracowanie:
Piotr Dobosz,
Leszek Śledziona
Wydawca: NADA sp.zo.o.
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83- 65043-01- 6
Liczba stron: 344
Oprawa: twarda
Wymiary (mm): 210 (wysokość), 297 (szerokość)
Papier: matowy
Kolor: 52 strony z kolorowymi pamiątkami związków i klubów
Opisywane kluby: m.in: Pogoń Lwów, Czarni Lwów, Lechia Lwów, Polonia Przemyśl, Rewera Stanisławów, Hasmonea Lwów, Sparta Lwów, Cracovia, Wisła Kraków, Makkabi Kraków, Jutrzenka Kraków, BBSV Bielsko, Sturm Bielsko, Wawel Kraków, Olsza Kraków, Warta Poznań, Unia Poznań, Posnania, Pogoń Poznań, Ostrovia Ostrów Wlkp., Stella Gniezno, AZS Poznań, Polonia Poznań, Korona Warszawa, Polonia Warszawa, WKS (Legia) Warszawa, Warszawianka, AZS Warszawa, Varsovia, Czarni Radom, ŁKS Łódź, Klub Turytów Łódź, ŁTS-G Łódź, Szturm Łódź, Union Łódź, WKS 28 pułk Strzelców Kaniowskich Łódź, Siła Łódź, Widzew Łódź, Sokół Wilno, AZS Wilno, WKS Wilno, Wilia Wilno, Strzelec Wilno, Lauda Wilno, WKS 1 pp Legionów Wilno, Pogoń Wilno, Makkabi Wilno, WKS 42 pp Białystok, Cresovia Grodno, Sokół Toruń, TKS Toruń, Powiwoj Grudziądz, WKS (Gryf) Toruń, Olimpia Grudziądz, Polonia Bydgoszcz, Szkoła Oficerska Bydgoszcz, Bałtyk Toruń, Ruch Wielkie Hajduki, Pogoń Katowice, Iskra Laurahuta (Siemianowice), Strzała Ruda, Zgoda Brzeziny, Gwiazda Bogucice, Naprzód Lipiny, Odra Szarlej, AKS Królewska Huta, 1.FC Katowice, Orzeł Józefowiec, KS 06 Załęże/Katowice, WKS Lublin, Hallerczyk Równe, WKS Chełm, Makkabi Równe, WKS Kresy Brześć, Lublinianka, WKS Kowel, WKS Zamość, AZS Lublin, WKS Zamość oraz Reprezentacja Polski i reprezentacje okręgowe.
Opisywane dyscypliny: piłka nożna
Statystyki, tabele: tak