Promocja
Okazja
Podcięte skrzydła kanarka. Blaski i cienie brazylijskiego futbolu
- Autor: Bartłomiej Rabij
- Rok wydania: 2019
- ISBN: 978-83-8129-476-8
- Liczba stron: 328
Opis:
W czasach kiedy tworzyły się reguły futbolu, Brazylia była jeszcze feudalnym krajem, gdzie legalne było niewolnictwo. Jednak zdecydowanie wyprzedzała europejskich rywali, jeśli chodzi o metody treningowe, sztab szkoleniowy, przygotowanie motoryczne czy mentalne i w 1958 roku sięgała po swoje pierwsze mistrzostwo świata. Artyści futbolu najczęściej poświęcali piłce nożnej całe życie i gdyby nie tytaniczna praca na treningach, nie mogliby nawet marzyć o karierach. Jednak legenda o wspaniałych brazylijskich piłkarzach, zabieranych przez najmocniejsze kluby „prosto z plaży” jest wciąż żywa.
Dlaczego zawodnicy uciekają z ligi brazylijskiej? Jaką skalę w brazylijskim futbolu osiągnęła korupcja? Na te pytania odpowiada jeden z największych polskich znawców południowoamerykańskiej piłki. Bartłomiej Rabij w książce opisuje piłkarską historię Brazylii i rozprawia się z mitami na jej temat. Opisuje, czym tak naprawdę jest joga bonita z 1982 roku i dlaczego reprezentacja Canarinhos nie jest już taką potęgą, jak jeszcze kilkanaście lat temu.
Autor:
Bartłomiej Rabij
Wydawca:
Sine Qua Non
Rok wydania: 2019
Cena okładkowa: 39,99 zł.
ISBN: 978-83-8129-476-8
Liczba stron: 328
Oprawa: miękka
Wymiary (mm): 240 (wysokość), 140 (szerokość)
Papier:
Kolor:
Opisywane kluby:
Opisywane dyscypliny: piłka nożna
Statystyki, tabele: nie
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych. Opinie o Podcięte skrzydła kanarka. Blaski i cienie brazylijskiego futbolu
5.00
Liczba wystawionych opinii: 1
Kliknij ocenę aby filtrować opinie
Opinia niepotwierdzona zakupem
Brazylia osobom, które znają ją jedynie z drugiej ręki kojarzy się z wieloma skrajnościami - z jednej strony z kolorowym karnawałem, a z drugiej z ponurym widokiem licznych faweli. Mało osób jednak wie, że podobnie jest z brazylijskim futbolem. Większość świata postrzega go jedynie przez pryzmat wielkich gwiazd grających w Europie i mitów budowanych przez lata. Natomiast już mniej powszechną wiedzą jest to, że piłka w samej Brazylii powoli stacza się w odmęty nijakości. I o tym jest właśnie książka Bartłomieja Rabija.
Lecz nie tylko. Autor bardzo sprawnie w karty opowieści o futbolu wplótł opowiadania o samej Brazylii - jej mieszkańcach, historii, a także strukturach władzy. Dzięki temu ukazuje nam pełen obraz Kraju Kawy, wyjaśniając, jak doszło do budowy nierentownych stadionów w głębokim interiorze, a także czemu krajem rządzi korupcja. Dzięki temu dzieło Rabija wychodzi poza ramy książki o futbolu.
Atutem "Podciętych Skrzydeł Kanarka" jest też wiele osobistych obserwacji autora dokonanych na miejscu, co zdecydowanie ubarwia opisy i pozwala nam również przenieść się czy to na zatłoczone ulice Sao Paulo, czy pod stadion w Brasilii.
Niewątpliwie jest to książka nie tylko dla fanów futbolu, lecz także dla osób zafascynowanych Brazylią, czy całą Ameryką Południową. Wielopłaszczyznowa, ciekawa, zajmująca. Z jednej strony z reporterskimi opisami, z drugiej z licznymi wywiadami, a z jeszcze innej z encyklopedyczną wiedzą i opisanymi wynikami badań. W skrócie, każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od czytelniczych upodobań.