Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Aktualności

Czarny Orzeł, Biały OrzełWłaśnie ukazało się długo oczekiwane polskie wydanie książki Thomasa Urbana, pt. Czarny orzeł, biały orzeł: Piłkarze w trybach polityki. Publikacja dotyczy historii stosunków polsko-niemieckich poprzez pryzmat futbolu. 


O tym, jak bardzo skomplikowane jest niemiecko-polskie sąsiedztwo, także w sferze piłki nożnej, doskonale świadczy pochodzenie strzelców pierwszych bramek na mistrzostwach świata w obu reprezentacjach narodowych: pierwszego gola dla Niemiec strzelił w 1934 roku mający polskie korzenie Stanislaus Kobierski z Düsseldorfu, który podczas wojny przejściowo grał w niemieckim klubie w Warszawie. Pierwszą bramkę dla Polski z kolei strzelił w 1938 roku poznaniak Fryderyk Scherfke, obywatel mniejszości niemieckiej, który później jako żołnierz Wehrmachtu uratował z niemieckiej niewoli kilku swych polskich kolegów klubowych.  

Informator Euro 2012

Mistrzostwa Europy w Polsce już lada chwila, zatem na rynku książek sportowych ukazuje się dużo publikacji związanych z tą imprezą. Chcielibyśmy zaprezentować najciekawsze z nich:


Informator Euro 2012 - niezbędnik kibica w stosunkowo niewielkiej objętości zawiera wszystkie podstawowe wiadomości dotyczące rozgrywek o Mistrzostwo Europy. Można tam znaleźć zwięzłą informację na temat historii dotychczas rozegranych Mistrzostw, jak również komplet wyników rozgrywek eliminacyjnych do Euro 2012, krótki opis stadionów - aren rozgrywek finałowych i terminarz rozgrywek. Autor w sposób interesujący przedstawił też najważniejsze osiągnięcia piłkarskie wszystkich 16 finalistów, opracował cenne zestawienia statystyczne, a także w swej książeczce zawarł opis wielu mało znanych wydarzeń i ciekawostek.

 

 

Euro dla OrłówEuro dla Orłów - Wyjątkowa publikacja od wydawnictwa GiA na Euro! Jest to jednocześnie jubileuszowy, 40. tom encyklopedii piłkarskiej FUJI. Książka zawiera całą historię Mistrzostw Europy od 1960 do 2012; dokładną dokumentację, opis eliminacji i turniejów finałowych, tabele, fotografie, ciekawe komentarze, itd. Zdecydowanie polecamy jako najlepszą polską książkę dotyczącą finałowego turnieju Polska - Ukraina 2012.

 

Dryblując przez granicę. Polsko-ukraińskie Euro 2012 - antologia esejów pod redakcją Moniki Sznajderman i Serhija Żadana. Euro 2012 - to przede wszystkim zbiorowe Szaleństwo, któremu nie oparło się ośmiu znakomitych autorów z Polski i Ukrainy. Jednak zamiast walczyć o bilety na mecze, pisarze rozglądają się wokół i zainspirowani futbolowym fenomenem opisują tę bezkrwawą wojnę, która jest czymś więcej niż tylko rozrywką, czymś więcej niż sportem i ogromnym biznesem. 

Kronika Sportu Polskiego 2011Właśnie ukazała się 12. edycja Kroniki Sportu Polskiego. Jest ona na naszym rynku wydawniczym jedyną publikacją, która systematycznie, z roku na rok, zapisuje historię polskiego sportu. Spełni ona oczekiwania czytelników, którzy chcą się orientować w świecie sportu, wiedzieć kiedy i gdzie odbyły się zawody, mityngi, mecze zarówno o zasięgu lokalnym, jak i międzynarodowym. Kto odnosił sukcesy i w jakich dyscyplinach. Opracowanie wykracza jednak daleko poza przedstawienie wydarzeń sportowych i okołosportowych minionego roku. Zawiera również szereg ważnych i przydatnych informacji, które każdy zainteresowany sportem zawodowo lub hobbistycznie powinien znać. Na jej ocenę, poza rzetelnością przekazywanych informacji, a zwłaszcza komentarzy opisujących poszczególne dyscypliny (w większości autorstwa uznanych komentatorów) znaczenie ma również atrakcyjna szata graficzna.
Kronika podsumowująca rok 2011 ma rekordową liczbę 672 stron.

Iwan SpalonyDeyna KsiążkaPod koniec kwietnia ukażą się książki o dwóch wybitnych piłkarzach: Kazimierzu Deynie oraz Andrzeju Iwanie.
Pierwsza z nich, autorstwa Stefana Szczepłka, jest opowieścią biograficzną o piłkarzu – jego karierze, największy sukcesach i porażkach. Na tle historii piłkarza autor przedstawia realia polskiej i międzynarodowej piłki nożnej lat 60-tych i 70-tych.
Druga książka to autobiografia Andrzeja Iwana, gdzie piłkarz z przejmującą szczerością opowiada o uzależnieniach od alkoholu, hazardu, a nawet o próbach samobójczych. Tłem dla jego historii pozostaje piłka nożna widziana od środka, oczami wybitnego zawodnika, reprezentanta Polski w finałach mistrzostw świata w 1978 i 1982 roku. Iwan oddaje klimat czasów komuny, przedstawia życie całego pokolenia zawodników, których do tej pory poza nielicznymi wyjątkami widzieliśmy jako idealnych herosów.

Euro dla Orłów"Euro dla Orłów": Wyjątkowa publikacja od wydawnictwa GiA na Euro! Jest to jednocześnie jubileuszowy, 40. tom encyklopedii piłkarskiej FUJI.
Książka zawiera całą historię Mistrzostw Europy od 1960 do 2012; dokładną dokumentację, opis eliminacji i turniejów finałowych, tabele, fotografie, ciekawe komentarze, itd. Zdecydowanie polecamy jako najlepszą polską książkę dotyczącą finałowego turnieju Polska - Ukraina 2012.

Polska Biało - CzerwoniW ubiegłym tygodniu światło dzienne ujrzała nowa książka Stefana Szczepłka wydana w ramach Kolekcji Piłkarskiej Polityki (Złota Jedenastka), pt. "Polska! Biało - czerwoni!".

Przed mistrzostwami europejskimi w piłce nożnej rosną oczekiwania w stosunku do naszej reprezentacji. Stefan Szczepłek przedstawia ku pokrzepieniu serc historię polskiej piłki, w której niegdyś odnosiliśmy poważne sukcesy.
Polska! Biało-czerwoni!” prowadzi nas od narodzin polskiego futbolu na terenach okupowanych przez zaborców po legendarne mecze, dzięki którym polscy piłkarze i polski futbol wykuwali sobie miejsce w świadomości kibiców. Poznamy historię sukcesów reprezentacji na najważniejszych turniejach oraz krótkotrwałą chwałę polskich klubów w rozgrywkach europejskich pucharów.
To nie jest historia, jakich wiele, bo Szczepłek obficie czerpie nie tylko z zakurzonych sportowych archiwów, ale przede wszystkim ze swojego wieloletniego dziennikarskiego doświadczenia. Zajmująco opowiada o wszystkich najważniejszych dla polskiego futbolu postaciach. Ubarwia zdarzenia relacjami samych uczestników, opowiadanymi z perspektywy szatni i boiska. I zastanawia się (podobnie jak większość polskich kibiców): czy w czerwcu 2012 roku zdarzy się cud?

Ibra biografiaWłaśnie ukazała się nakładem wydanictwa SQN kolejna biografia popularnego piłkarza. Tym razem jest to skandalizująca książka Zlatana Ibrahimovicia.
Wszędzie gdzie trafiał, pałał żądzą zemsty wobec tych, którzy wydawali mu się źli. Rodzice jego kolegów zbierali podpisy, by wyrzucić go z drużyny, trenerzy zawsze byli bardziej chętni do krytyki niż do pochwał.
Pragnienie, by być lepszym od pozostałych prowadzi go z Malmö do Ajaksu, gdzie przejmuje spadek po wielkim Van Bastenie; później do Juventusu, gdzie Capello piłkarsko lepi go na nowo; następnie do Interu, skąd zabiera kolejne tytuły mistrzowskie. Historia Zlatana toczy się dalej w Milanie i, jak sam mówi, "to jest bajka, podróż z getta do marzeń".
W "Ja, Ibra" Zlatan Ibrahimović po raz pierwszy opowiada o swoich przeżyciach na boisku i poza nim, o radościach i szaleństwach w życiu nie zawsze w pełni kontrolowanym.

Historia Polskiego Rugby 1920 - 1945W księgarni powstał nowy dział dotyczący książek o rugby. Wśród nich jest nowość Jacka Wierzbickiego, pt. "Historia Polskiego Rugby 1920 - 1945".


W maju 2011 roku minęło dziewięćdziesiąt lat od założenia przez Louisa Amblarda Związku Sportowego Orzeł Biały, pierwszego klubu rugby w Polsce, to dobra okazja by przedstawić początki tej dyscypliny w kraju. „Historia Polskiego Rugby” zaczyna się od warszawskich pokazowych meczów w 1920 roku, a kończy wraz z ustaniem działań wojennych w 1945 roku.
Czytelnicy znajdą tu m.in. odpowiedzi na pytania: Jaki Polak był Mistrzem Francji w 1892 roku? Kto zorganizował mecze w 1920 roku w Warszawie? Z jakiego powodu Józef Piłsudski zatrzymał rozwój rugby? Komu wytoczono proces za zakup sprzętu do gry w rugby? Czym zajmował się Polski Związek Rugby w latach 1926-1930? Czy można było grać o Mistrzostwo Polski nie wiedząc o tym? Dlaczego w 1931 roku rugby przestało istnieć? Kto grał w Polsce w rugby podczas II wojny światowej?

Mecze, które wstrząsnęły światemOd dzisiaj w przedsprzedaży dostępna jest nowa książka Stefana Szczepłka: Mecze, które wstrząsnęły światem. Publikacja ta ukazała się jako pierwszy tom Kolekcji Piłkarskiej "Złota Jedenastka" wydawanej przez tygodnik Polityka.

Mecze, które wstrząsnęły światem to spojrzenie na historię piłki nożnej przez pryzmat słynnych spotkań piłkarskich. Autor wybrał  30 meczów, które stały się częścią legendy i mitu futbolu. Ze swoją futbolową wiedzą, pamięcią do interesujących drobiazgów i detali, anegdotami o piłkarzach i trenerach, autor wprowadza nas w niezwykłą atmosferę i czasy meczów, które przeszły do historii. Pozwala nam przeżyć je jeszcze raz. Szczepłek snuje fascynującą opowieść o okolicznościach, podtekstach i sekwencjach zdarzeń, których ukoronowaniem staje się sam mecz.
I choć w dużej mierze najsłynniejsze spotkania piłkarskie to dzieje ludzi, którzy miejsce w historii wywalczyli sobie na boisku, to prawdziwy bohater tej książki jest tylko jeden – futbol.

XX Targi Książki HistorycznejW pięknym wnętrzu Arkad Kubickiego u podnóża Zamku Królewskiego w Warszawie w najbliższy czwartek 24 listopada rozpoczną się jubileuszowe XX Targi Książki Historycznej. Potrwają one do niedzieli 27 listopada. Targi otwarte będą codziennie w godz. 10-18, wstęp wolny.

W targach weźmie udział ponad 100 wystawców w tym Sendsport (stoisko nr 101, tuż przy wejściu z prawej strony). Zaprezentujemy blisko 200 tytułów: głównie monografie historyczne dotyczące regionalnego sportu, ale także roczniki i książki zagraniczne, biografie piłkarzy.

Więcej informacji o Targach (m.in. plan hali wystawienniczej, pełen program imprezy) znajduje się na stronie internetowej organizatora.

Serdecznie zapraszamy!

pixel