Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Blog

Czarny Orzeł, Biały OrzełWłaśnie ukazało się długo oczekiwane polskie wydanie książki Thomasa Urbana, pt. Czarny orzeł, biały orzeł: Piłkarze w trybach polityki. Publikacja dotyczy historii stosunków polsko-niemieckich poprzez pryzmat futbolu. 


O tym, jak bardzo skomplikowane jest niemiecko-polskie sąsiedztwo, także w sferze piłki nożnej, doskonale świadczy pochodzenie strzelców pierwszych bramek na mistrzostwach świata w obu reprezentacjach narodowych: pierwszego gola dla Niemiec strzelił w 1934 roku mający polskie korzenie Stanislaus Kobierski z Düsseldorfu, który podczas wojny przejściowo grał w niemieckim klubie w Warszawie. Pierwszą bramkę dla Polski z kolei strzelił w 1938 roku poznaniak Fryderyk Scherfke, obywatel mniejszości niemieckiej, który później jako żołnierz Wehrmachtu uratował z niemieckiej niewoli kilku swych polskich kolegów klubowych.  

Informator Euro 2012

Mistrzostwa Europy w Polsce już lada chwila, zatem na rynku książek sportowych ukazuje się dużo publikacji związanych z tą imprezą. Chcielibyśmy zaprezentować najciekawsze z nich:


Informator Euro 2012 - niezbędnik kibica w stosunkowo niewielkiej objętości zawiera wszystkie podstawowe wiadomości dotyczące rozgrywek o Mistrzostwo Europy. Można tam znaleźć zwięzłą informację na temat historii dotychczas rozegranych Mistrzostw, jak również komplet wyników rozgrywek eliminacyjnych do Euro 2012, krótki opis stadionów - aren rozgrywek finałowych i terminarz rozgrywek. Autor w sposób interesujący przedstawił też najważniejsze osiągnięcia piłkarskie wszystkich 16 finalistów, opracował cenne zestawienia statystyczne, a także w swej książeczce zawarł opis wielu mało znanych wydarzeń i ciekawostek.

 

 

Euro dla OrłówEuro dla Orłów - Wyjątkowa publikacja od wydawnictwa GiA na Euro! Jest to jednocześnie jubileuszowy, 40. tom encyklopedii piłkarskiej FUJI. Książka zawiera całą historię Mistrzostw Europy od 1960 do 2012; dokładną dokumentację, opis eliminacji i turniejów finałowych, tabele, fotografie, ciekawe komentarze, itd. Zdecydowanie polecamy jako najlepszą polską książkę dotyczącą finałowego turnieju Polska - Ukraina 2012.

 

Dryblując przez granicę. Polsko-ukraińskie Euro 2012 - antologia esejów pod redakcją Moniki Sznajderman i Serhija Żadana. Euro 2012 - to przede wszystkim zbiorowe Szaleństwo, któremu nie oparło się ośmiu znakomitych autorów z Polski i Ukrainy. Jednak zamiast walczyć o bilety na mecze, pisarze rozglądają się wokół i zainspirowani futbolowym fenomenem opisują tę bezkrwawą wojnę, która jest czymś więcej niż tylko rozrywką, czymś więcej niż sportem i ogromnym biznesem. 

pixel